Fener Kalamış Cad. Belvü Apt. No: 75
K: 1 D:2 Kadıköy / İstanbul / Türkiye
Yol Tarifi Alın!                     

Nazan Aydın Kimdir?


Nazan Aydın, Erzurum’ da dünyaya gelmiştir. Tıp eğitimini Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimini Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlamıştır.

Akademik ve klinik çalışmalarını 1998-2013 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında sürdürmüştür.

2013-2018 yılları arasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görev yapmıştır.

Çalışma alanları sinirbilim, kadın ruh sağlığı ve kişilerarası ilişkiler psikoterapisidir.

İnsanın bir sistemler bütünü olduğu ve insanı anlamak için bu sistemlerin tümünü bilmek ve anlamak gerektiği düşüncesiyle, deneysel araştırmalarını özellikle sinirbilimleri çerçevesinde sürdürmektedir. Deneysel sinirbilim çalışmaları otonom ganglionlar, koku ve tat yolakları üzerinde yoğunlaşmıştır.

Aydın'ın ikinci ilgi alanı kadın ruh sağlığı ve özellikle perinatal psikiyatridir. Gebelik ve doğumla ilgili ruhsal sorunların farkındalığının artırılması, önlenmesi ve tedavisinin yaygınlaştırılmasını amaçlamaktadır. Bu ilgi ile bağlantılı olarak, bu alanda araştırma ve klinik uygulamalar yapan birimleri hayata geçirmiştir.

Türkiye Psikiyatri Birliği bünyesinde faaliyet göstermekte olan Gebelik ve Doğumla İlişkili Ruhsal bozukluklar birimini oluşturmuştur. Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren ve Türkiye’deki ilk ve tek Kadın Ruh Sağlığı Merkezi olan, Bakırköy Kadın Ruh Sağlığı Merkezi’ nin kurucusudur. Bu merkez, özellikle gebelik ve doğum sonrası dönemde ruhsal bozukluğu olan annelere öncelikli olmak üzere kadın hastalara hizmet vermektedir.


Aydın aynı zamanda perinatal alan ve kadın ruh sağlığı ile ilgili küresel konularda çalışan uluslararası dernekler ile de resmi işbirliği başlatmıştır. Halen Uluslararası Marce Society ve Postpartum Support International'ın Türkiye temsilcisidir.

Türkiye Anne Ruh Sağlığı Farkındalığı Birliği, Prof.Dr. Aydin’ın koordinasyonunda 2016 yılında kurulmuştur. Bu birlik, Türkiye'deki annelerin yaklaşık %14-36'sını etkileyen gebelik, doğum sonrası ruhsal bozukluklarının önlenmesi, taranması, iyileştirilmesi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca annenin ve bebeğin yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, doğum öncesi ve doğum sonrası ruh sağlığının öneminin anlaşılması ve anne ruh sağlığı hizmetinin kalitesi ve erişilebilirliğine dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır. Bu birlik, Global Maternal Mental Health Day oluşumunun bir parçasıdır.


Nazan Aydın'ın üçüncü ilgi alanı, sınırlı süreli, kanıtlarla etkinliği onaylanmış bir tedavi olan Kişilerarası Psikoterapi' dir (KİPT). KİPT, psikolojik sıkıntının ortaya çıkışı ve devam etmesinde önemli bir faktör olan kişilerarası alanda çalışır. Yas ve kayıp, çatışma ve değişimler gibi kişilerarası problemler tedavinin birincil odak noktasıdır. Prof.Dr.Aydın, KİPT psikoterapisti, eğitimcisi ve süpervizörüdür. Türkiye’deki Kişilerarası Psikoterapi Derneği’nin başkanıdır. Türkiye' de KİPTİ yaymak ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak üzere KİPT eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.